DruštvoUdruženje građana “Svet reči” I ministarstvo omladine i sporta sprovode projekat pod nazivom "Kul je da znaš! Vršnjačkom medijacijom protiv nasilja”
Postavljeno: 08.08.2019.
Partneri na Projektu su sedam srednjih škola iz Velike Plane, Smederevske Palanke, Požarevca, Velikog gradišta, Kučeva i Despotovca
U periodu od 01.avgusta do 31.decembra 2019.godine, uz podršku Ministarstva omladine i sporta, Udruženje "Svet reči"(www.svetreci.org.rs) iz Velike Plane realizuje projekat "Kul je da znaš! Vršnjačkom medijacijom protiv nasilja".
Cilj projekta je osposobljavanje vršnjačkih medijatora iz sedam srednjih škola iz opština: Velika Plana, Smederevska Palanka, Požarevac, Veliko Gradište, Kučevo i Despotovac za rad sa mladima za primenu modela medijacije u nenasilnom rešavanju sukoba.
Istraživanja pokazuju da je 88 odsto srednjoškolaca izjavilo da je imalo iskustvo sa vršnjačkim nasiljem, a svaki četvrti srednjoškolac/ka (26 odsto) bio je svedok nekog oblika nasilja. Sistem kažnjavanja ne daje dugoročne rezultate, a kako bi škole postale bezbednija mesta, potrebno je u rešavanje konflikata uključivati mlade kao medijatore.
Treba ih obučiti za program vršnjačke medijacije da bi umeli da prepoznaju nasilne situacije i znali kako da reaguju tj. da nasilje zaustave i pomognu da se uspostavi komunikacija između učenika u sukobu i stvori dobra atmosfera u odeljenju. Kroz vršnjačku edukaciju, obučeni medijatori će svoja znanja prenositi svojim vršnjacima sa kojima će organizovati set aktivnosti koje promovišu kulturu NEnasilja i kreativnost mladih kao načina za razvijanje bezbedonosne kulture.
Kako je Nacionalna strategija za mlade 2015-2025 usmerena na uspostavljanje dobrih međuljudskih odnosa i interkulturni razvoj, projekat doprinosi prevazilaženju predrasuda i ovladavanju metodama medijacije - uspešnog rešavanja konflikata i osnaživanja mladih.
Cilj projekta je osposobljavanje vršnjačkih medijatora iz sedam srednjih škola iz opština: Velika Plana, Smederevska Palanka, Požarevac, Veliko Gradište, Kučevo i Despotovac za rad sa mladima za primenu modela medijacije u nenasilnom rešavanju sukoba.
Zahvaljujući ovom projektu, u sedam srednjih škola biće formirani Školski timovi za medijaciju koje će činiti po četiri senzibilisana i pažljivo odabrana učenika/ca i jedan nastavnik koji će biti supervizor vršnjačke medijacije. Mladi koji budu prošli obuku ovladaće veštinama koje se koriste u medijaciji, oni će biti ohrabreni za slušanje sebe i drugih na brižan i otvoren način pun poštovanja, kao i na oblikovanje vlastitih i profesionalnih veština potrebnih za medijaciju.
Projekat je značajan jer će mladi, obučeni da prevazilaze konfliktne situacije, umeti bolje da komuniciraju, razumeju potrebe i interesovanja drugih. Učenici će tako postati svesni da svojim kreativnim idejama mogu menjati okolinu i uslove u kojima rade.
Kroz 140 radionica Školskih timova za medijaaciju (po 20 u svakoj srednjoj školi), predstavnici odeljenja biće osposobljeni da prepoznaju nasilje i blagovremeno reaguju kao podrška. Oni će ovladati veštinama medijacije, lakše će da prepoznaju nasilne situacije i znati kako da reaguju tj. da nasilje zaustave i pomognu da se uspostavi komunikacija između učenika u sukobu i stvara dobra atmosfera u odeljenju. U odeljenjima čiji su predstavnici prošli ciklus radionica Školskog tima medijatora, biće uspostavljena klima u kojoj blagovremeno na nasilje reaguju i nastavnici i vršnjaci, tako što ga prepoznaju, zaustavljaju i uključuju se u njegovo rešavanje.
Putem radionica i ostalih vidova edukacije (organizovanjem manifestacija "Sportom protiv nasilja", "Kulturom protiv nasilja" i "Muzikom protiv nasilja"; sprovođenjem Konkursa za najbolje filmiće koji afirmišu medijaciju kao način rešavanja sukoba), srednjoškolci i njihovi nastavnici/supervizori - članovi Školskih timova za medijaciju kroz ovaj projekat utiču na podizanje svesti o važnosti razvijanja bezbedonosne kulture kod mladih kroz korišćenje metode vršnjačke medijacije. Završna aktivnost projekta je Konferencija koja će biti organizovana u decembru i na njoj će biti sumirani rezultati realizovanih aktivnosti, proglašeni pobednici Konkursa za filmić i dodeljene zahvalnice.
Partneri na Projektu su tri gimnazije i četiri srednje škole:
Gimnazija Velika Plana
Palanačka gimnazija
Srednja škola "Žikica Damnjanović" Smederevska Palanka
Požarevačka gimnazija
Srednja ekonomsko-trgovinska i mašinska škola Kučevo
Srednja škola "Miloje Vasić" Veliko Gradište
Tehnička škola Despotovac
|
|
Poslednje vesti: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kursna lista |
|
|
|
|