DruštvoRomi slave Bibiju
Postavljeno: 01.04.2016.
Tetka Bibija važi za sveticu kojoj se Romi obraćaju za pomoć i zaštitu od teških bolesti. Ona je zaštitnica žena i dece.
Širom sveta pravoslavni Romi danas slave zaštitnicu svoje dece, isceliteljku Bibiju, koju zovu i Bibijaku ili tetka Bibija. Na romskom jeziku bibi znači tetka, strina i babica, a deminutiv te reči je bibijori.
Praznik se slavi četiri nedelje pre Velikog petka i određuje se prema Uskrsu, na dan kada je Adam učinio greh i ubrao plod sa drveta saznanja dobra i zla.
Neke romske porodice slave Bibiju na Veliki petak, kada je kod pravoslavnih strogi post i zato slavari tada kuvaju samo na vodi, bez životinjskih i biljnih masti i ulja.
Romi na dan slave, posle službe u pravoslavnoj crkvi, od crkve do kuće domaćina slave idu u povorci noseći kolač, sveće i uzvikujući: "U zdravlje Bibijo" (Bibijako sostipe).
Svi slavari donose kolač i posna jela kojim će poslužiti goste ispod rodnog drveta, obično kruške ili oraha. Pod drvetom se određuje domaćin naredne slave i predaje slavski kolač.
Ranije se jelo postavljalo na zemlji, dok sada kolačar slavi pod šatorom gde svi Romi iz mesta zajednički slave uz ozvučenje i romske muzičare.
Potom se služe vrućom rakijom i jedu posno, pre svega ribu i pasulj poštujući pravoslavne običaje. Slavljenjem Bibije Romi ujedno veličaju pasulj koji je na posnoj slavskoj sofri glavno jelo.
Pošto upale sveće, Romi se okupe oko rodnog drveta i u horu izvikuju na svom jeziku jednostavne molitve od jedne rečenice. Najčešća molitva glasi: "Daj nam tetka Bibija zdravlja, daj nam pasulja", a takođe se čuje i molitva "Tetka Bibijo, daj malo od tvoga zdravlja i našoj deci".
Na ikoni se Bibija predstavlja kao tipična Romkinja okružena decom i drugim Romkinjama u karakterističnoj nošnji i sa upadljivo velikim naušnicama. U drugoj verziji svetiteljka raširenih ruku stoji ispod krošnje kruške dok joj prilazi mnoštvo dece.
Ikona čudotvorne Bibije izuzetno se poštuje, mada su retke romske kuće koje imaju ikonu zaštitnice.
|